نیسان پاترول
2014 Nissan Patrol (Y62) ST-L wagon (2015-08-07) 01.jpg
دید کلی
شرکت نیسان شاتای
نام مستعار داتسون پاترول (۱۹۶۷–۱۹۸۳)
ابرو پاترول (ایتالیا & اسپانیا ۱۹۸۱–۱۹۸۸)
Ford Maverick (استرالیا ۱۹۸۸–۱۹۹۳)
جونگا (هند ۱۹۶۹–۱۹۹۹)
نیسان سافاری (ژاپن ۱۹۸۰–۲۰۰۸)
نیسان پاترول (ایران) (۲۰۰۰–۲۰۱۰)
۱۹۵۱–تاکنون
مونتاژ نیسان شاتای:
هیراتسوکا، کاناگاوا، ژاپن (۱۹۵۱–۲۰۰۰)
کاندا، ژاپن (۱۹۸۰–تاکنون)
یوکوهاشی، فوکوئوکا، ژاپن (۲۰۱۰–تاکنون)
کار نشنال کورپوریشن: روسلین، آفریقای جنوبی (۱۹۵۹–تاکنون)
نیسان: زاما، کاناگاوا، ژاپن (۱۹۶۵–۱۹۹۳, ۲۰۱۲–تاکنون)
کارخانه خودروسازی جبال‌پور: جبال‌پور، هند (۱۹۶۹–۱۹۹۹)
یونیورسال موتو هند: ماکاتی، فیلیپین (۱۹۷۲–۲۰۰۴)
نیسان موتور ایبریکا: بارسلون، اسپانیا (۱۹۸۳–۲۰۰۹)
پارس خودرو: تهران، ایران (۱۹۸۴–۲۰۱۰) (پارس خودرو)
ابرو ایتالیا: رم، ایتالیا (۱۹۸۶–۱۹۹۳)
نیسان بریتانیا: واشینگتن (تاین و ویر), بریتانیا (۱۹۸۶–۲۰۱۰)
قندهار نیسان: کراچی، پاکستان (۲۰۰۵–تاکنون)
: طنجه، مراکش (۲۰۰۹–تاکنون)

نیسان پاترول (به ژاپنی: 日産・パトロール)، یک خودروی دو دیفرانسیل (چهارچرخ متحرک) ساخت کشور ژاپن است.

تاریخچه

برای آشنایی با تاریخچه اتومبیل نیسان پاترول به سال ۱۹۱۴ برمی‌گردیم. کارخانه اتومبیل‌سازی کوچکی، آغاز به تولید یک وسیله نقلیه دو سیلندر نمود که تنها ده اسب بخار قدرت داشت. نام این خودرو دات تعیین شد که اولین حروف نام شرکای آن بود. دن Den، آیویاما و تاکوچی سه تولیدکننده این وسیله نقلیه کوچک بودند.

سال‌ها گذشت تا در سال ۱۹۳۰ اتومبیل دات دستخوش تغییر شد. خودروی کوچک جدیدی بنام پسر دات Son of DAT تولید شد و چندی بعد به داتسون (در زبان ژاپنی به معنای خورشید تابان است) شهرت یافت.

در سال ۱۹۳۴ داتسون اقدام به مشارکت با خودروساز دیگری نمود که نهونسانگ نام داشت و پس از آن نام داتسون به نیسان تغییر پیدا کرد.

سال ۱۹۳۷ سالی بود که نیسان به‌عنوان یک شرکت خودروسازی موفق ژاپنی در یوکوهاما در سطح جهانی مطرح شده بود. نیسان در این سال ده هزارمین اتومبیل خود را تولید کرد، ده سال بعد با پیشرفت صنایع خودروسازی، زمان ساخت اتومبیل الکتریکی فرارسیده بود. دولت ژاپن بهره‌گیری از انرژی دوگانه را مدنظر قرارداد، پس نیسان اقدام به تولید خودروی الکتریکی تاما نمود و آنرا روانه بازار فروش کرد. به منظور جوابگویی به احتیاجات ارتش ژاپن (نیاز به اتومبیلهای پرقدرت بیابانی) در سال ۱۹۵۱ اولین خودروی دو دیفرنسیال (چهارچرخ متحرک) کمپانی نیسان به نام پاترول از خط تولید نیسان خارج شد. این خودرو که از بسیاری جهات مورد توجه ژاپنیها قرار گرفت،

از نظر ظاهری نیز بسیار شبیه به اتومبیل جیپ ساخت آمریکا بود. تا سال ۱۹۸۰ پاترول تغییرات زیادی کرد که از جملهٔ آنها می‌توان به تغییر اتاق، موتور و تجهیزات داخلی اشاره کرد؛ ولی این سال را می‌توان نقطهٔ عطفی در تاریخ تولد نیسان پاترول دانست.

در این سال تجهیزات لوکس بسیاری بر این خودرو افزوده شد، بطوریکه از این زمان به بعد پاترول تنها یک اتومبیل بیابانی و کوهستانی نیست بلکه اتومبیلی است در چندین مدل برای سلایق مختلف. برای اولین بار پاترول دو گونه ۵ در و ۳ در، شاسی بلند و شاسی کوتاه عرضه شد، و این تغییرات و تنوع همگام با پیشرفت تکنولوژی در صنعت خودرو و بکار گیری آن در ساخت پاترول باعث شده که این اتومبیل به شهرت دست پیدا کند تا جایی که نیسان در کشورهایی چون انگلستان، آلمان، اسپانیا و بلژیک اقدام به برپایی خط تولید آن نمود. نیسان پاترول تاکنون در شش نسل مختلف تولید شده است و درسال ۲۰۱۰ آخرین نسل آن یعنی نسل ششم نیسان پاترول توسط شرکت نیسان معرفی گردید.

پاترول در ایران

در ایران فقط نسل سوم پاترول معروف به سری 160 و 260 تولید (در واقع مونتاژ) شد. تولید این خودرو در ایران از سال ۱۳۶۴ هجری خورشیدی آغاز شد. در سال ۱۳۷۲ خورشیدی، تجهیزات بیشتری مانند هیدرولیک فرمان، کولر، رینگ پهن و گارد محافظ سپرجلو و همینطور زاپاس بند عقب به طور استاندارد توسط کارخانه به آن اضافه شد که در افزایش راحتی و همچنین زیبایی ظاهری آن سهم بسزایی داشت بطوریکه در سالهای بعد از آن (و همچنین اکنون) دیگر در ایران یافتن نیسان پاترول بدون این تغییرات ظاهری کار مشکلی است.

در سال ۱۳۸۲ هجری خورشیدی به دلیل عدم برخورداری از سامانه انژکتور و برخوردار نبودن از استانداردهای عدم آلایندگی هوا، تولید پاترول متوقف شد و مدل جدیدتر نیسان رونیز که برخلاف پاترول فقط دارای مدل پنج در بود مجهز به سامانه انژکتور و با قدرت موتور بالاتر (و البته اختلاف قیمت قابل توجه با نیسان پاترول و ) جایگزین آن شد هرچند تا زمان توقف تولید هرگز نتوانست به رکورد محبوبیت پاترول در میان ایرانیان حتی نزدیک هم بشود.

در مجموع  دستگاه نیسان پاترول در ایران تولید شد. در طول مدت تولید در ایران یکی از معدود خودروهای چهارچرخ متحرک مونتاژشده در ایران بود و از اقبال عمومی  برخوردار بود. پس از توقف تولید پاترول، نمایندگی نیسان پاترول را در ایران همان کارخانه مونتاژکننده یعنی شرکت پارس خودرو در اختیار گرفت.

نمایندگی‌ها

در حال حاضر نمایندگی نیسان پاترول را در ایران شرکت پارس خودرو در اختیار دارد. گرچه با توجه به توقف تولید، خدمات پس از فروش قابل توجهی برای آن عرضه نمیشود.

ایرادات موجود در نیسان پاترول

بسیاری از ایراداتی که به نیسان پاترول نسل سوم گرفته می‌شود ناشی از قدیمی بودن فناوری آن است، با این حال امکان رفع تعدادی از این ایرادات وجود دارد. بعضی از این ایرادات عبارتند از:

  • مصرف بالای سوخت در برابر خودروهای چهارچرخ متحرک دیگر، مانند رنجرور .رونیز . جیپ صحرا و... . امروزه مصرف بالای پاترول با نصب دلکوی مگنتی و شمع ایریدیوم سوزنی و همچنین فیلتر هوای اسپرت در جاده به ۹ الی ۱۲ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر کاهش خواهد یافت که در مقایسه با سایر خودروهای شاسی بلند رقم بالایی نیست.
  • خشک بودن: با نصب کمک فنرهای گازی و همچنین فنر پارابولیک و نیز افزایش ارتفاع حداکثر شش سانتیمتر با نصب سرقامه‌های بلندتر تا حد قابل توجهی (حتی در حد خودروهای سواری مانند پراید) می‌توان پاترول را نرم کرد.
  • غیر فنی بودن ساخت آن و تبدیل کردن وانت به سواری- مدلهای ۵ در بسیار راحت و نرم هستند و مدلهای دو در در مقایسه با سایر شاسی بلندهای هم رده (و البته نه شاسی بلندهای جدیدتر) شاید راحت تر هم هستند.


استفاده از کلمه "غیرفنی" کاملاً بی انصافی است: موتور پاترول بسیار قوی و بی دردسر بوده و در بدترین شرایط جوی و ترافیکی می‌توانید با کولر یا بخاری روشن از یک رانندگی بی دردسر لذت ببرید.

موتور پاترول با توجه به فناوری قدیمی و سادگی و "دیجیتال نبودن" به ندرت خراب می‌شود چه موتور ایرانی ساخت چه موتورهای ژاپنی. هزینه تعمیر و نگهداری موتور پاترول نسبت به سایر خودروهای چهارچرخ متحرک مخصوصا مدلهای جدیدتر این خودروها که پیچیده تر هستند، بسیار پایین تر است. کیفیت موتور ژاپنی پاترول تا حدودی بهتر از موتور مگاموتور ساخت ایران است. گرچه موتور مگاموتور، صدای کمتری ایجاد می‌کند.

نگارخانه

  • سایت کمپانی نیسان پاترول
  • وبلاگ تقویت نیسان پاترول
  • سایتintc
  • مجله ماشین مهر ۱۳۷۰
  • مجله ماشین مهر ۱۳۸۵