کیا ریو
نسخه عرضه شده توسط سایپا
تولیدکننده کره جنوبی کیا موتورز
نام‌های دیگر کیا پراید
تاریخ تولید ۲۰۰۰-اکنون
۱۳۸۴–۱۳۹۱ در ایران
کلاس خودرو کامپکت کوچک
طرح خودروهای موتور جلو-محور جلو
مدل پیشین کیا پراید
کیا آولا

کیا ریو یک خودرو کامپکت کوچک، محصول شرکت کیا موتورز کره جنوبی است که تولید آن از سال ۲۰۰۰ آغاز شده و اکنون نسل چهارم آن در حال تولید است. از لحاظ کلاس‌بندی خودروها دارای دو نوع پنج‌در هاچ‌بک و چهاردر سدان است و دارای موتور چهار سیلندر بنزین‌سوز و دیزل و محورجلو می‌باشد.

ریو در ایران توسط شرکت سایپا از سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۳۹۱ تولید شد. این خودرو دارای موتور ۱۵۰۰سی سی ۱۶ سوپاپ به قدرت ۹۷ اسب بخار می‌باشد که شتاب صفر تا صدی برابر ۱۱ ثانیه بیشینهٔ سرعتی برابر ۱۷۵ کیلومتر و مصرف سوخت ترکیبی برابر ۶٫۹ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر دارد. این خودرو یکی از محصولات خوب و مطرح شرکت کیا موتورز کره است و تاکنون فروش خوبی در بازار ایالات متحده آمریکا داشته است؛ بازاری که میزان فروش در آن، بعنوان شاخص موفقیت یک خودروساز محسوب می‌شود. یکی از مزایای خودروهای کره ای سادگی تعمیرات و تولید آنهاست شتاب بالا - راحتی داخل کابین و برخورداری از موتوری قدرتمند در میان رقیبان هم تراز با این محصول سبب شد که خیلی زود جای خود را در بازار و در میان مشتریان باز کند و هنوز هم یکی از خودروهای پرطرفدار کشور محسوب می‌شود.

تولید این خودرو در ایران سال ۱۳۹۰ به دلیل نبود ایربگ (که از آن سال به بعد نصب آن برروی تمام خودروهای ایرانی اجباری شد) و مخالفت کیا با نصب ایربگ بر روی ریو خاتمه یافت.

این خودرو در مدل اتوماتیک از مشکل ناهماهنگی گیربکس و موتور رنج می‌برد.