استون مارتین
نوع شرکت خصوصی
صنعت صنعت خودروسازی
بنا نهاده ۱۹۱۳ (۱۹۱۳) (لندن)
بنیانگذاران
شمار موقعیت‌ها بریتانیا گیدون، بریتانیا
محدودهٔ فعالیت جهانی
افراد کلیدی
محصولات خودرو
خودروی اسپورت
درآمد ۴۷۴٫۳ £ میلیون پوند (۲۰۱۰)
سود خالص ۷٫۶ £ میلیون پوند (۲۰۱۰)
مالک
کارکنان ۱٫۲۵۰ نفر (۲۰۱۰)
شرکت‌های وابسته استون مارتین ریسینگ
لاگوندا
وب‌گاه
استون مارتین ام‌کی ۲، محصول سال ۱۹۳۵

استون مارتین، (به انگلیسی: Aston Martin) شرکت خودروسازی بریتانیایی است، که در زمینه مهندسی، طراحی و ساخت خودروهای اسپورت فعالیت می‌کند. این شرکت در سال ۱۹۱۳ توسط رابرت بمفورد و لیونل مارتین تاسیس شد.

از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۷ استون مارتین بخشی از گروه پرمیر اتوموتیو، به‌شمار می‌آمد، که خود زیرمجموعه‌ای از شرکت فورد محسوب می‌شد. در ۱۲ مارس ۲۰۰۷ در پی انعقاد قراردادی به ارزش ۴۷۹ میلیون پوند، استون مارتین به کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های سرمایه‌گذاری ادیم، شرکت الدار و پرو درایو، که توسط دیوید ریچاردز مدیریت می‌شد، واگذار گردید.

اما شرکت فورد ۴۰ میلیون پوند از سهام استون مارتین که معادل ۱۰٪ درصد از کل سهام آن است، را حفظ کرد. با احتساب این مبلغ، ارزش کل شرکت در سال ۲۰۰۷ معادل ۹۲۵ میلیون دلار برآورد گردید.

تاریخچه

استون مارتین دی‌پی۲۱۵

استون مارتین در سال ۱۹۱۳ توسط لیونل مارتین و رابرت بمفورد تأسیس شد. این دو نفر در همکاری با هم تحت عنوان بمفورد و مارتین، به فروش ماشین‌هایی که توسط کمپانی سینگر از منطقه‌ای در کالو استریت، لندن اقدام کردند. همچنین آنها در این منطقه خودروهای جی‌دبلیوکی و کالتروپ را سرویس می‌نمودند.

مارتین در مسابقهٔ ویژه‌ای در آستون هیل، در منطقه‌ای نزدیک آستون کلینتون شرکت کرد، سپس این دو نفر تصمیم به ساخت خودروی خود گرفتند. نخستین ماشینی که تحت عنوان استون مارتین تولید شد، توسط مارتین طراحی شده بود. این خودرو از قرار دادن یک موتور چهار سیلندر کاونتری سیمپلکس، بر روی اتاق یک ایزوتا فرانچینی مدل ۱۹۰۸ تشکیل شده بود.

این دو نفر مالکیت مناطقی را در هنیکر واقع در کنزینگتون بدست آوردند و موفق شدند اولین اتومبیل خود را در مارس ۱۹۱۵ تولید کنند. اما به دلیل گسترش جنگ جهانی اول پروسهٔ تولید این خودرو هرگز آغاز نشد و مارتین به نیروی دریایی پیوست، بمفورد نیز به ارتش بریتانیا ملحق شد. تمام تجهیزات این کارخانه نیز به یک شرکت هواپیماسازی انگلیسی تحت عنوان ساپ‌ویت فروخته شد.

از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۷ استون مارتین بخشی از شرکت خودروسازی فورد بود، که در سال ۲۰۰۰ به عنوان بخشی از کارخانه گروه اتوموتیو پرمیر محسوب شد. در ۱۲ مارس ۲۰۰۷ این شرکت به قیمتی معادل ۴۷۹ میلیون یورو به وسیلهٔ یک شرکت مشارکتی خریداری شد. این شرکت توسط دیوید ریچارد مدیریت می‌شد. همچنین شرکت‌های کویتی سرمایه‌گذاری دار و سرمایه‌گذاری ادیم، همچنین بازرگان آمریکایی؛ جان سیندرز در این شرکت سرمایه‌گذاری کردند. شرکت فورد با سرمایه ۷۷ میلیون دلار مالکیت شرکت استون مارتین را حفظ کرد.

مدل‌های تولید شده

استون مارتین دی‌بی۲ محصول ۱۹۵۱
استون مارتین وی۸ مدل ۱۹۹۷
استون مارتین دی‌بی۷ کوپه

خودروهای قبل از جنگ

  • ۱۹۲۱–۱۹۲۵ استون مارتین استاندارد اسپورتس
  • ۱۹۲۷–۱۹۳۲ استون مارتین سری اول
  • ۱۹۲۹–۱۹۳۲ استون مارتین اینترنشنال
  • ۱۹۳۲–۱۹۳۲ استون مارتین اینترنشنال لی مانز
  • ۱۹۳۲–۱۹۳۴ استون مارتین لی مانز
  • ۱۹۳۳–۱۹۳۴ استون مارتین ۱۲/۵۰ استاندارد
  • ۱۹۳۴–۱۹۳۶ استون مارتین ام‌کی ۲
  • ۱۹۳۴–۱۹۳۶ استون مارتین الستر
  • ۱۹۳۷–۱۹۳۹ استون مارتین ۱۵/۹۸

خودروهای بعد از جنگ

استون مارتین دی‌بی۷ زاگاتو
استون مارتین برتون جت ۲

سایر مدل‌ها

مدل‌های فعلی

حمایت‌های مالی

ورزشگاه خانگی باشگاه فوتبال مونیخ ۱۸۶۰

شرکت استون مارتین اسپانسر و سرمایه‌گذار اصلی باشگاه فوتبال مونیخ ۱۸۶۰ است، که در لیگ فوتبال بوندسلیگای ۲ کشور آلمان فعالیت می‌کند و تیم دوم شهر مونیخ محسوب می‌شود. این باشگاه سالها در لیگ اول بوندسلیگا و تحت حمایت‌های مالی استون مارتین فعالیت می‌نمود.

جستارهای وابسته